21.12.2020 r. Propozycje spędzania wolnego czasu w okresie świąt i ferii zimowych

 

DRODZY UCZNIOWIE!

W czasie wolnym od nauki możecie zorganizować zajęcia w domu w sposób ciekawy, wykorzystując  ten okres do realizacji zaległych prac i obowiązków. Dni spędzone w gronie rodzinnym nie muszą być nudne, postarajcie  się wykorzystać je jak najlepiej.  

Oto kilka pomysłów i wskazówek jak zagospodarować wolny czas:

Dla młodszych uczniów:

1. Zacznij dzień od ruchu

15 minut  porannej gimnastyki przy otwartym oknie pomoże Ci dobrze rozpocząć dzień.

2. Planszówki to oczywistość

Znajdź czas i zaangażuj domowników, by zagrać w gry planszowe. Rozrywka i gimnastyka umysłu jest bardzo ważna. Może stworzysz własną, autorską grę planszową, zachęcam.

3. Puzzle – najlepszy na świecie zabójca nudy

A może puzzle? Przy których  poćwiczysz cierpliwość, koncentrację i  pamięć.

4. Zorganizuj zawody

Wszyscy  uwielbiają rywalizację, więc nieważne czy będzie to konkurs na najwyższą wieżę z klocków, domek z kart, czy kto najszybciej posprząta swój pokój. Emocji na pewno nie zabraknie.

5. Pomoc w domowych obowiązkach

Zaproponuj mamie, babci pomoc np. w domowych obowiązkach,  a   może zrobisz porządek w swoich szafkach z zabawkami, ubraniami.  Rodzice będą mile zaskoczeni, a Tobie miło i pożytecznie upłynie czas.

6.  Ciekawy film  

Wybierzcie wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami ciekawy film lub program, który obejrzycie razem.

7. Wspólne zabawy w kuchni

A może upieczesz ciasto albo ciasteczka? Możesz też zrobić domową pizzę – przy okazji obiad gotowy. To nie jest trudne! Zaskocz swoich domowników.

8. Wieczór relaksu i urody

Zaproponujcie wspólną zabawę z rodzeństwem np. Stworzenie domowego Spa.

 

9. Warsztaty tworzenia biżuterii

Biżuterię można zrobić z różnych materiałów: żyłek, koralików, drucików, modeliny. Możesz   zrobić  bransoletki, naszyjnik, pierścionek. Wszystko zależy od Ciebie, twojego pomysłu i chęci. Jedno jest pewne! To będzie absolutnie unikalny egzemplarz!

10. Piknik w domu

Wszyscy kochają pikniki, a i te domowe trzeba odpowiednio przygotować. Zaletą pikniku pod dachem jest to, że można go połączyć z „piżama party”. Przyda się namiot, jeśli taki macie. Będą potrzebne koce, herbatka w termosie, jakaś planszówka, książki i piknikowe przekąski. A potem przy zgaszonym świetle można jeszcze długo i szczerze rozmawiać.

11. Książki i audiobooki

O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Można czytać, można też  słuchać audiobooków. Miłej lektury tej czytanej i tej słuchanej!

12. Zorganizuj domowy pokaz mody

Taki z profesjonalnym wybiegiem i sesją fotograficzną. I ubraniami pożyczonymi od mamy. I od taty. W tej zabawie może już spokojnie uczestniczyć  i damska, i męska część rodziny.

13. Zabawa w teatr

Przygotowanie scenariusza, ról, scenografii i aktorów to praca na wiele dni albo na jedno popołudnie. Wszystko zależy od Ciebie. Wymyślony przez Ciebie scenariusz, scena np. zrobiona z kartonowego pudełka, a aktorzy mogą być pacynkami ze skarpet albo maskotkami. Nie musi być idealnie. Ważne, by było wesoło.

14. Zabawy ruchowe

Zaproś do wspólnej zabawy domowników. Oto kilka propozycji:

– domowa dyskoteka,
– rzucanie piłeczek do wiaderka albo gra w kolanko,
– ciuciubabka,
– odbijanie baloników (rękami, nogami),

– tory przeszkód
– zbijanie baniek mydlanych,
– przechodzenie między nitkami włóczki przywiązanej do mebli.
Te wszystkie i wiele więcej prostych zabaw dostarczą Wam porcji ruchu, radości i dobrej zabawy.

15. Stwórz drzewo genealogiczne

A może właśnie to ten czas, by bliżej poznać swoją rodzinę, jej ciekawa historię. Poproś o pomoc rodziców. Wspomnienia, poszukiwanie rodzinnych powiązań, przeglądanie albumów ze zdjęciami to ważne, by pozostawić naszych przodków w pamięci.

16. Karaoke i koncert

Czy znacie kogoś, kto nie zaśmiewałby się podczas karaoke? No właśnie – dlatego to doskonała rozrywka na rodzinne popołudnie. A może zdecydujecie się na koncert, warto zaangażować instrumenty, które wspólnie zrobicie. Bębny z kartonowych pudeł, grzechotki z butelek, do których wsypiecie ryż albo fasolę, tamburyn z kapsli. Oj, będzie głośno!

17. Zrób akwarium

Nie masz rybek a marzysz o nich? Może to jest właśnie czas na próbne podejście do tematu i stworzenie efektownego akwarium z kartonu? Powodzenia!

18. Zabawa „ciepło zimno”

Schowaj skarb i zaproś do zabawy rodzeństwo, rodziców. Wszyscy z pewnością zaangażują się w poszukiwanie ukrytego  skarbu. Pamiętaj!  Podpowiedzią  są  to tylko słowa „ciepło” gdy ktoś zbliża się do skarbu  lub „zimno” gdy jest od niego daleko.

19. Gra w kalambury

Można podzielić się na drużyny. Można najpierw przygotować hasła na kartkach, które uczestnicy będą losować, ale można też „iść na żywioł” i przedstawiać na przykład bohaterów bajek. Dużo śmiechu gwarantowane!

20. Zbudujcie fortecę

Albo domek, albo namiot. Może to być nawet piracki okręt. Przydadzą się koce, poduszki, krzesła, kartonowe pudła jeśli jakieś jest akurat pod ręką (pudełka można pomalować). Reszta zależy od dziecięcej wyobraźni, a ta może rodziców zaskoczyć!

21. Zabawy plastyczne

Możesz  do nich wykorzystać wiele materiałów. Rozejrzyj się! Skrawki materiałów, niepotrzebne guziki, resztki włóczki, ziarna  mogą okazać się prawdziwymi skarbami.   Zrób drzewko szczęścia, obraz z ziaren, wazon oklejony włóczką. Twoje dzieło będzie jedyne i niepowtarzalne, powodzenia!

 

 Dla starszych uczniów

1. Każdego dnia warto poćwiczyć, by zadbać o dobrą kondycję fizyczną, może mały fitness albo ćwiczenia przy tańcu.

2. Poczytaj swoją ulubioną książkę albo czasopismo młodzieżowe, a może lekturę, której wcześniej nie przeczytałam/łem.

3. Zadzwoń do Twoich bliskich (do babci, dziadka, cioci, wujka).

4. Pogrupuj zdjęcia znajdujące się na komputerze w odpowiednie foldery. Naucz się obróbki zdjęć. Możesz wybrać zdjęcia rodzinne do wywołania albo stworzyć swoją fotoksiążkę z najlepszymi zdjęciami.

5. Wykonaj samodzielnie kartkę świąteczną, zrób zdjęcia i wyślij do Twoich bliskich.

6. Ćwicz swoją pamięć, napisz wierszyk świąteczny lub znajdź taki, który Ci się spodoba, naucz się go na pamięć. Poproś bliską osobę, aby Cię nagrała i wyślij życzenia świąteczne swoim bliskim.

7. Znajdź czas na realizację Twoich pasji, talentów (graj na instrumencie, rozwijaj się wokalnie śpiewając piosenki, tańcz, gimnastykuj się, ucz się języków obcych, pisz wiersze, maluj obrazy).

8. Możesz zwiedzać muzea w sposób wirtualny (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historii Polski). A może Cię coś zainteresuje.

9. Sięgnij po ogólnodostępne w Internecie kolorowanki relaksacyjne, bądź sam/a coś narysuj i pokoloruj, a swoją pracę podaruj komuś w prezencie albo zawieś na ścianie jako ozdobę.

10. Poszukaj gotowej, bądź stwórz własną krzyżówkę i zaproś członków rodziny do wspólnej zabawy.

11. Naucz się przygotowywania potraw, postaraj się zaskoczyć i przygotować coś dobrego dla Twojej rodziny. Może to być stały element każdego dnia, codziennie „coś nowego i zdrowego”. Możesz właśnie w ten sposób doskonalić swoje zdolności kulinarne.

12. Stwórz drzewo genealogiczne Twojej rodziny –  Przejrzyj dawne fotografie rodzinne, poukładaj je w albumach, porozmawiaj z najbliższymi na ten temat, niech Ci opowiedzą ważne, ciekawe i śmieszne historie rodzinne. Jest to prawdziwe wyzwanie!

13. Możesz zaprojektować prezent dla kogoś z Twojej rodziny (na imieniny, urodziny). Przygotuj niezbędne materiały i zrealizuj swój pomysł.

13. Każdego dnia znajdź czas na zabawę.

14. Zrób generalne porządki w szafie, biurku. Może pomożesz mamie w codziennych zakupach, porządkach i innych czynnościach.

15. Naucz się przesadzać kwiaty. Możesz zadbać  o wszystkie kwiaty w Twoim domu, za zgodą rodziców. Dowiedz się jakie rośliny są pożyteczne dla zdrowia, które warto hodować w mieszkaniu, jakie przynoszą korzyści.

16. Każdego dnia zapytaj swoich bliskich, znajomych, sąsiadów czy nie potrzebują Twojej pomocy. Wykorzystaj dobrze czas spędzany z rodziną.

17. Pograj z rodzeństwem (z rodzicami) w gry planszowe. Możecie ustalić z rodzicami raz w tygodniu tzw. „wieczór gier planszowych”. Przypomnij dawne zabawy i gry np.

- kółko i krzyżyk, państwa – miasta, gra w skojarzenia, kalambury,  gra w statki,  zamiana   ról

Mamy nadzieję, że wystarczy Wam inwencji twórczej, by zagospodarować wolny czas przyjemnie, wykorzystując go na wspólne spotkania z najbliższymi, bo przecież ciągle go jest za mało.

    Życzymy Wam świąt spędzonych razem z najbliższą rodziną, nacieszcie się wzajemnymi spotkaniami, rozmowami i miłością.