Od wielu lat w naszej szkole dbamy o właściwy i racjonalny sposób odżywiania.
Celem zaplanowanych przedsięwzięć jest uświadomienie dzieci w zakresie:
-
poznania zasad i sposobów prawidłowego odżywiania,
-
odpowiedzialności za własne zdrowie,
-
wiedzy na temat zdrowych i potrzebnych do prawidłowego odżywiania produktów,
-
przygotowania jadłospisów, uwzględniających zasady zdrowego żywienia,
-
poznania wartości odżywczych warzyw i owoców i ich roli w codziennej diecie.
W stołówce szkolnej dzieci spożywają tzw. zdrowe obiady, ponieważ posiłki są przygotowywane na miejscu w szkolnej kuchni z wykorzystaniem zdrowych i ekologicznych produktów.
Tradycją naszej placówki jest wspólne biesiadowanie przy drugim śniadaniu uczniów klas I- III i wychowanków oddziału przedszkolnego z nauczycielami. Dzieci znają piramidę zdrowego żywienia i często odwołują się do niej podczas wspólnie zjadanych śniadań opowiadając o wartościach produktów z których są przygotowywane.
Organizowane są konkursy plastyczne, prelekcje nauczycieli, pielęgniarki i dietetyków na tematy związane z dbaniem o swoje zdrowie między innymi:
-
od września 2013 r. jest realizowany Ogólnopolski Programu „Mam kota na punkcie mleka” finansowany z trzech źródeł: Komisji Europejskiej, budżetu krajowego Agencji Rynku Rolnego oraz Funduszu Promocji Mleka,
-
wiosną 2014 r. i 2016 r. został przeprowadzony w szkole cykl prelekcji dla rodziców nt. zdrowego odżywiania, zróżnicowanej diety, ich wpływu na rozwój dzieci oraz warsztaty dla uczniów klas II i III nt. nabiału i jego pochodnych. Efektem podjętych działań było wprowadzenie do szkolnego rozkładu dnia wspólnych, klasowych drugich śniadań tematycznych np. różne sery, zielone warzywo w kanapce, krajowy owoc itp.
-
wprowadzone i realizowane „Klasowe śniadania” zostały opublikowane. 21 października 2015 r. na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach w zakładce Dobre Praktyki jako innowacja godna naśladowania dla innych nauczycieli.
-
w maju 2015 r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach mlecznych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, podczas których eksperymentowali z mleka pod opieką animatorów programu.
-
5 października 2016 r. odbył się w szkole dla klas trzecich happening promujący zdrowie „Królowa mleka”. Po nawiązaniu współpracy z Fundacją zdrowego żywienia „Procibus”.
Organizowane działania były w tym samym dniu relacjonowane w mediach lokalnych i ogólnopolskich, artykuł i zdjęcia zostały zamieszczone na stronie internetowej twórców programu „Mam kota na punkcie mleka” pod hasłem „Kielce półmetkiem mlecznych spotkań”.
-
w 2017 r. uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych przez twórców w.w programu „Opowieści pełne mleka”, „Potrawa z mleka”, międzyszkolnych „Moje śniadanie – kanapka na szóstkę”.
Podczas klasowych spotkań np. z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci przygotowywały kanapki z różnych gatunków serów.
Rodzice współpracują w podejmowanych przez szkołę działaniach i chętnie włączają się do pomocy uczestnicząc we wspólnym przygotowywaniu posiłków, dostarczają wiejskie produkty z ekologicznie uprawianych działek.
-
w styczniu 2018 r. dzieci przygotowały sałatkę owocową, którą poczęstowali młodszych kolegów i pracowników szkoły.
W roku szkolnym 2019/2020 została nawiązana współpraca ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, i wspólnie z pracownikami uczelni i dyrektorem naszej szkoły D. Majchrzyk został opracowany poradnik dla uczniów i rodziców pt. „Moje wyjątkowe drugie śniadanie”. Publikacja jest zaproszeniem do wspólnej przygody rodziców i dzieci podczas przygotowywania pełnowartościowych posiłków.
W roku 2021/22 kontynuuje się w szkole wszystkie działania dedykowane uczniom i ich rodzicom, aby praktycznie i teoretycznie przybliżać zagadnienia dotyczące poznania zasad zdrowego odżywiania, jego wpływu na stan zdrowia i dobrego samopoczucia.
Edukacja w tym zakresie i zdobyta wiedza przyczyni się do ukształtowania właściwych nawyków i postaw, które będą stanowić o jakości życia przez następne lata.