24.03.2020 r. Informacja Pedagoga szkolnego

Rodzice i Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” 
w Kielcach

Każdy z nas martwi się o zdrowie własne i swoich najbliższych. 
 

Aby uwolnić się od wewnętrznego niepokoju, pomocne mogą być różnorodne techniki relaksacyjne.  W tym przypadku nie ma „złotego środka”, a tym bardziej jednej uniwersalnej skutecznej techniki – bo każdy człowiek relaksuje się w całkowicie odmiennych sytuacjach.  Są osoby, którym pomagają:
- ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczna, 

- czytanie książek, 

-słuchanie muzyki,

- sprzątanie. 
 

Należy zatem słuchać samego siebie – jeżeli odczuwamy wewnętrzny niepokój i chcemy z nim walczyć, to należy w bezpieczny sposób, zwyczajnie oddać się tym aktywnością, które redukują w nas poziom stresu i pozwalają nam się zrelaksować. 
Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, codziennie gdzieś się spieszymy, ważne sprawy odkładamy na później. 
Może jest to właściwy moment by zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na codzienne wybory i ich rezultaty w krótszej i dłuższej perspektywie.     
Zamknięte szkoły oznaczają, że przez najbliższy okres spędzicie Państwo ze swoimi dziećmi dużo czasu. 
Potraktujcie go, jako doskonałą okazję do wzmocnienia więzi między rodzicami a dziećmi. 
Możemy właśnie teraz wykorzystać ten czas, by być ze sobą razem.  Zorganizujmy wspólne gry, zabawy, czytanie i oglądanie ciekawych programów,  dzięki którym będziemy mogli poznać odczucia i opinie naszych dzieci na wiele spraw. 
Jest to wspaniała okazja na pozbycie się  kontaktów poprzez smartfonyi komputery. Zabawy z rodzicami i wspólny kontakt jest dla dziecka najlepszym sposobem na nudę. Postawmy zatem na gry, kreatywne zabawy edukacyjne i wspólną rozmowę, które sprawią, że nasze dzieci nabędą nowe umiejętności, prawidłowy obraz własnego „ja” oraz poczucie własnej wartości. 
Poniżej znajdą Państwo linki do stron zawierających pomysły na spędzanie czasu wolnego przez dzieci oraz wybranych technik relaksacji.

https://parenting.pl/z-dzieckiem-w-domu-12-pomyslow-na-zabawy-bez-telew…
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/
https://mamopracuj.pl/jak-pracowac-z-dzieckiem-w-domu/
https://www.pokonajlek.pl/relaksacja/
https://mojapsychologia.pl/artykuly/9,stres/109,techniki_relaksacyjne_l…


Pedagog szkolny
 

ZOUM Kielce