Pedagog

Rodzice i Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” 
w Kielcach

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju związaną z rozprzestrzenieniem się koronawirusa i szybko wzrastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pomimo obecnych ograniczeń pragnę zapewnić Uczniom oraz Państwu wsparcie i pomoc psychologiczno - pedagogiczną.  
Każdego dnia  JESTEM do Państwa dyspozycji i służę pomocą.
Każdy z nas martwi się o zdrowie własne i swoich najbliższych. Lęk utrudnia nam radzenie sobie z sytuacją, odnosi się bardziej do niepokoju związanego z niewiadomą, a w przypadku koronawirusa może odnosić się również do całej sytuacji, która jest dla nas nowa. 

Drodzy Uczniowie i Rodzice jeśli potrzebujecie porozmawiać, napisać, o tym jak sobie radzicie w tej trudnej dla Nas wszystkich sytuacji, jeśli chcecie zadać pytanie, coś Was nurtuje i ciekawi zapraszam do kontaktu poprzez e-dziennik lub maila: (pedagog.szkolny@sp18.kielce.eu)

 

 

Szkoła z TVP. Lekcje w telewizji 

 

Drodzy Uczniowie!

Wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej - lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Można obejrzeć je na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia.
Zajęcia będą rozpoczynać się od godz. 8:00. Po emisji lekcję są dostępne na platformie vod.tvp.pl: 
https://vod.tvp.pl/kolekcja/szkola-z-tvp

Szkoła z TVP to efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych, między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Szczegółowy grafik z informacją jaki przedmiot, o której godzinie, dla której klasy i na jakim kanale znajdziesz tutaj:

https://rzeszow.tvp.pl/47325348/szkola-z-tvp-nowy-program-na-antenie-telewizji-polskiej-plan-lekcji

 

Drodzy Rodzice!

W związku z istniejącą obecnie sytuacją, która stała się dla nas wszystkim wyzwaniem, pragnę ze swojej strony ułatwić Państwu kontakt ze mną.

Jestem dostępna pod adresem mailowym :
e.laurman-jarzabek@mzppp.pl

Mogą się Państwo kontaktować ze mną we wszystkich sprawach dotyczących Państwa dzieci, w tym również wynikających z aktualnej sytuacji.

 

Pedagog MZPPP,  dr Edyta Laurman-Jarząbek

 

Jak dobrze przygotować się do nauki w domu ?

 Drogi Uczniu!

 Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. Zamknięcie szkół z powodu koronawirusa to nie ferie czy wakacje. Celem odwołania zajęć jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, a nie zaprzestanie nauki.

Odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole.

 • Ucz się codziennie w tych samych godzinach. Według niektórych badań za najkorzystniejsze godziny do nauki podaje się od 9 do 15. W tym czasie nasz mózg pracuje najlepiej, jest „wypoczęty” i „obudzony”.

Odżywienie organizmu ma bezpośredni wpływ na to jak pracuje nasz mózg. Jeśli jesteśmy głodni, niewyspani, zmęczeni, z pewnością trudniej będzie się nam uczyć
i zdobywać wiedzę, nawet jeśli będzie to wiedza nas interesująca. Rozpoczynając dzień od śniadania dostarczamy  organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. 

 • Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do nauki przewietrzyć dobrze pokój - optymalna temperatura do nauki to 20-22°C. Mózg wówczas jest lepiej dotleniony i będzie pracował wydajniej.
 • Zadbaj aby miejsce nauki było uporządkowane. Zbierz wcześniej wszystkie potrzebne do nauki materiały: książki, zeszyty, brudnopis, przybory. Zastanów się, co będzie Ci potrzebne - szukanie czegoś w trakcie nauki może powodować zdenerwowanie, a taki stan nie sprzyja uczeniu się.
 • Pozbądź się wszystkiego, co może Cię rozpraszać tj. wyłącz telewizor, muzykę, wycisz telefon. Jeżeli wiesz, że będziesz pracował nad utrwaleniem trudnej partii materiału (np. z matematyki, fizyki, chemii, języka obcego) to poinformuj domowników o tym, że zamierzasz się uczyć i będziesz wdzięczny jeżeli będą przez ten czas zachowywali się nieco ciszej.
 • By sprawić, aby mózg przyswajał szybko warto zapewnić mu odpowiednią ilość snu, ale również odpoczynku, rozrywki i relaksu.  W wolnych chwilach przeczytaj ulubioną książkę, zagraj z rodzicami i rodzeństwem w ulubione gry planszowe, porozmawiaj przez telefon z przyjaciółmi.
 • I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz-jednym z najistotniejszych czynników wpływu na efektywność nauki jest pozytywne nastawienie i motywacja do nauki. Wiara we własne możliwości potrafi skłonić nasz mózg do wysiłku i pojęcia nawet najtrudniejszych teorii.
 • Spróbuj uzupełnić swoje wiadomości, skorzystaj przy tym z darmowej platformy e-podreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela.
 • Przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń
  w których przebywasz
  .

 

Przydatne linki:

https://www.youtube.com/watch?v=_3lzcsj7-Vo

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1703538,1,jak-uczyc-sie-efektywnie-i-zapamietywac-szybciej-od-innych.read

file:///C:/Users/SONY/Downloads/Jak%20prawidlowo%20pracowac%20na%20komputerze.pdf

https://progresywni.eu/jak-sie-uczyc-szybko-i-skutecznie/

 

Pedagog szkolny, Eliza Mazur

Pedagog MZPPP, Edyta Laurman-Jarząbek

 

Bajki terapeutyczne
Drodzy Rodzice, dziś wiemy już, że przez najbliższe tygodnie wiele osób dorosłych, jak i dzieci będzie musiało przebywać w swoich  domach. Pragnę zachęcić Państwa do skorzystania z Bajek terapeutycznych, które możecie czytać wspólnie z dziećmi. Obecna sytuacja, budzi w naszych dzieciach wiele lęków, strachu a w następstwie może prowadzić do kryzysów, które dla dzieci są trudne, a rodzicom mogą wydać się błahe.
Konstruując świat na pół realny na pół fantastyczny, bajki te tworzą najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość, dają wsparcie w sytuacjach kryzysowych i pomagają się uporać z trudnymi emocjonalnie zdarzeniami. Bajki terapeutyczne będą pomocne również Rodzicom, którzy chcieliby porozmawiać z dzieckiem na określone trudne dla nich tematy, a nie wiedzą, w jaki sposób to zrobić. To nie są zwykłe bajki, lecz „bajki, które leczą”. Poniżej proponuje kilka pomocnych linków:
https://www.wbp.poznan.pl/strefa-bibliotekarza/materialy-do-pobrania/ba…
https://bajki-zasypianki.pl/category/bajki-terapeutyczne/
https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/
https://www.youtube.com/watch?v=UuvWpAIwCXg
https://www.youtube.com/watch?v=Iai4XRxyNgs

W co się bawić z dzieckiem?

 

Co konkretnie można robić w domu, skoro już musimy w nim zostać? To jest czas, kiedy można zorganizować chwilową edukację domową – z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Internet w tym zakresie daje ogromne możliwości. Oto niektóre z nich.

 • Rysowanie – należy do jednych z ulubionych zajęć każdego dziecka w młodszym wieku szkolnym. Zalety rysowania stanowią długą listę. Do najważniejszych należą: rozwija umiejętności motoryczne i umysłowe u dzieci; wzmacnia ich rozwój eksploracyjny, psychologiczny i emocjonalny, pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Dziecko potrafi za pomocą kilku kolorowych kredek, bloku rysunkowego wytworzyć magię. Dzieci wykorzystują swoje rysunki, jako wsparcie dla niesamowitych i fantastycznych opowieści, które są produktem ich wyobraźni. 
 • Malowanie farbami – to propozycja zabawy, zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Dostarcza im wiele radości, można się przy tym pobrudzić, a nam rodzicom pozwala zyskać chwilę dla siebie. Malowanie wpływa korzystnie na rozwój małej motoryki, ubogaca sensorycznie (np. malowanie palcami), rozwija wyobraźnię, kreatywność, uwrażliwia na sztukę,  odpręża, relaksuje i wycisza.
 • Modelowanie - ciastolina, modelina, plastelina, glina to prawdziwa uczta dla wyobraźni, doskonały rodzaj zabawy do tworzenia zwierzątek lub postaci z bajek. Zabawa z ich użyciem doskonali umiejętności manualne i rozwija motorykę małą. Dziecko uczy chwytać się przedmioty, ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia, uczy się napinać i rozluźniać mięśnie.
 • Klocki - są zabawką uniwersalną, idealne zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców.  Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Mogą być bardzo przydatne przy nauce: rozpoznawania kolorów, liczenia, klasyfikowania (mniejszy-większy), działań na zbiorach, relacji przestrzennych. Dzięki nim możecie Państwo stworzyć z dzieckiem przeróżne budowle.  A być może obudzi się w dziecku zmysł architekta?
 • Puzzle - zabawa układanką to okazja do ćwiczenia koordynacji ręka-oko oraz zdolności manualnych. Konieczność dopasowywania do siebie elementów wyrabia precyzję oraz finezję ruchu. Dobre zdolności manualne to łatwiejsza nauka pisania i rysowania, a także pewniejszy chwyt czy motoryka. Puzzle to przede wszystkim zachęca do myślenia.
 • Gry planszowe (warcaby, Chińczyk, Monopoly, Scrabble i wiele innych) to idealna forma do wspólnego spędzania czasu. Kojarzą się nam z dobrą zabawą na długie godziny, ale są także okazja do rozwoju umiejętności. Potrafią angażować i wyostrzać logikę, rozumowanie i kreatywność dzieci. Od rozpoznawania wzorców i problemów matematycznych po język i socjalizację.
 • Gotowanie – wspólne przygotowywanie posiłków to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony gotowanie z dziećmi to dobra zabawa dla dzieci, a z drugiej korzyść dla Nas Rodziców (pomoc w kuchni). Wspólne gotowanie pomaga rozwijać umiejętności matematyczne (odmierzanie określonej ilości: mąki, cukru, masła) pozwala zdobywać umiejętności życiowe, buduje zdrowe nawyki żywieniowe, ćwiczy rączki, kształtuje poczucie własnej wartości , a przede wszystkim zbliża do siebie. 

  

Przydatne linki:

https://szkolnezakupy.pl/Wymodeluj-to-O-plastelinie-modelinie-i-glinie

https://puzzle-piankowe.pl/blog/puzzle-piankowe/5-powodow-dlaczego-warto-ukladac-puzzle/?gclid=EAIaIQobChMIjJzh75Oz6AIVA6WaCh0clwuzEAAYASAAEgJcnvD_BwE

https://dziecisawazne.pl/6-powodow-dla-ktorych-gotowanie-z-dzieckiem-jest-niesamowite/

http://www.prasa24h.pl/21800/zaskakujace-zalety-gier-planszowych.html

  

Upadłam … Nie mogę … Nie umiem … Wstać … Sama po ziemi stąpam w snach … Sama, samiutka próbuję wstać. Nie umiem … Chcę się odezwać … Nie wiem do kogo … Sama tu jestem, nie ma nikogo … Wyciągam rękę, nie wiem do kogo … Sama tu jestem, nie ma nikogo … ~ Zuzanna

ZROZUMIEĆ DEPRESJĘ….

A TYM SAMYM NASTOLATKA….

Depresja w rozumieniu medycznym jest chorobą i trzeba ją odróżnić od przygnębienia, które może przejść, od obniżonego nastroju czy krótkotrwałej reakcji na trudną sytuację. To  coraz częściej występujący się problem zdrowotny, który może pojawiać w bardzo różnych okresach życia człowieka – od dzieciństwa po późną starość.

Depresja  zaburza funkcjonowanie całego organizmu, wpływa na zdrowie fizyczne,  samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka. Jest to coś znacznie więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku czy przygnębienia. Często prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, a także do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że objawy depresji przejawia 0,3% dzieci w wieku przedszkolnym, 2% dzieci w szkole podstawowej i 4-8% nastolatków. Polskie badania epidemiologiczne, prowadzone przez J. Bombę i M. Orwid, wskazują, że symptomy zaburzeń nastroju (poniżej poziomu diagnostycznego) mogą dotyczyć aż 27–54% uczniów w okresie dojrzewania.

Depresja u dzieci i młodzieży może objawiać się w zróżnicowany sposób, często odległy od potocznego wyobrażenia tego problemu, czego przykładem są dwa poniższe przykłady w tabeli. Apatia, zmęczenie, zahamowanie czy próby samobójcze łatwo kojarzą się z przeżywaniem depresji. Brak motywacji, nieobecności w szkole, większa tendencja do wchodzenia w konflikty i pogorszenie wyników w nauce bardzo rzadko kojarzą się z depresją.

 

Obraz depresji u młodszego i starszego dziecka

Alan, 9 lat

Iga, 15 lat

Przez większość czasu sprawia wrażenie smutnego i przygnębionego. Często płacze lub jest na granicy płaczu i robi wszystko, żeby się nie rozpłakać. Na przerwach stara się nie uczestniczyć w zabawach z innymi dziećmi. Zapytany, czemu nie dołączy do reszty, mówi, że wszystko mu jedno, że nie podoba mu się żadna zabawa lub że zabawa go nudzi. W domu często kładzie się na swoim łóżku i niczym nie potrafi się zająć. Od kilku tygodni trudno go rozbudzić rano. Skarży się na bóle i zmęczenie, mówi, że chyba jest chory. Z tego powodu w domu pojawiają się kłótnie, a do szkoły chłopiec dociera spóźniony lub nie dociera wcale.

Od kilku miesięcy jest bardzo wybuchowa – nie słucha rodziców, kłóci się z matką, kilka razy uderzyła młodszą siostrę. W szkole ma sporo nieobecności, które są nieusprawiedliwione. Raczej z nikim się nie przyjaźni, jest milcząca, jakby nieobecna, unika kontaktu wzrokowego, sama nie zagaduje, wszystko ją denerwuje. Rodzice i nauczyciele zaczęli podejrzewać, że sięga po alkohol, dopalacze. Stanowczo nie chce, żeby ktoś z nią rozmawiał. Mówi, żeby się od niej odczepić, że nikt jej nie rozumie, że do niczego się nie nadaje i jest ciężarem dla innych. Ostatnio bardzo mało je, prawie nie pije, trudno jej zasnąć. Nic jej się nie chce, unika wysiłku.

 

Każda widoczna zmiana w zachowaniu dziecka zawsze powinna zwrócić uwagę rodzica/nauczyciela!

Obraz objawów depresyjnych u młodzieży może przybrać wiele form:

 • Drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe.
 • Wybuchy gniewu, krzyku, skarg, niezrozumiałego rozdrażnienia lub płaczu.
 • Obniżony nastrój, apatia, niechęć do aktywności,  które wcześniej sprawiały radość.
 • Wycofanie z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność.
 • Pogorszenie zdolności intelektualnych: problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole.
 • Zmiana apetytu – jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się.
 • Zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano.
 • Skargi na nudę, poczucie beznadziei.
 • Zaniechanie dbałości  o wygląd.
 • Krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy.
 • Nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – bóle brzucha, głowy, mięśni.
 • Autoagresja, samookaleczanie się, odurzanie się (alkohol, leki, narkotyki).
 • Zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.
 • Częste nieobecności w szkole, unikanie jej, gorsze wyniki w nauce.
 • Ucieczka przed wysiłkiem.

Rodzicu! Bądź czujny! Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u własnego dziecka
i skojarzą się one z depresją,  nie wstydź się poprosić o POMOC !

,,Potrzebowałam aby ktoś zaakceptował mój stan i nie porównywał swoich doświadczeń z moimi. Brakowało mi zrozumienia. Chciałam wiedzieć, że nie zostanę sama. Nawet jeżeli ktoś nie jest w stanie udźwignąć całego mojego bólu, to nie zostawi mnie. Pragnęłam być ważna i kochana mimo tego, co przechodziłam” Amelia Gruszczyńska Porcelanowe Aniołki

Ważne telefony :

• ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 654 40 41 czynny w poniedziałki od 17.00
do 20.00.

• Młodzieżowy Telefon Zaufania tel. 192 88.

• Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 czynny codziennie od 12:00 do 22:00.

• Ogólnopolski Telefon Dla Oar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-120-002, telefon pracuje CAŁODOBOWO!

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00.

• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100.

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00.

Więcej kontaktów na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl

 

 Materiał opracowany w oparciu o:

Carr A., Depresja i próby samobójcze młodzieży. Sposoby przeciwdziałania i reagowania, GWP, Gdańsk 2004.

Gromnicka D., Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim. Zacznij nowe życie bez depresji!, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2012.

M. Łuba, Wsparcie ucznia z objawami depresyjnymi. Świat Problemów. Styczeń 2017,   http://www.swiatproblemow.pl/wsparcie-ucznia-z-objawami-depresyjnymi/

www.forumprzeciwdepresji.pl

https://www.tvp.info/29199181/krucha-jak-porcelana-silna-jak-aniol-amelia-wygrywa-z-depresja

https://www.youtube.com/watch?v=LB3oQb54MR8

 

Edyta Laurman- Jarząbek pedagog MZPPP

Eliza Mazur pedagog SP nr 18

 

 

 

 

 

Życzę Państwu zdrowia i wytrwałości, 
pedagog Eliza Mazur

 

 

 

 

ZOUM Kielce